PIERWSZA WOJNA PRZEGLĄDARKOWA

Logo Microsoft i Nestscape obok siebie.

Ostatni czas nauki zainspirował mnie do podróży w czasie. Pamiętam swój pierwszy graficzny program – piksele, które można było zaznaczać na czarno albo biało, a były tak duże, że były baaardzo widoczne 😀 nie pamiętam jaki to był system ani jaki program, ale pamiętam ile radości mogło to dać kilkuletniemu dziecku szybkie ‚mazanie i rysowanie’ kwadratów 😀

Przeglądając Wikipedię znalazłam, że rok 1999 to m.in.:

  • telewizja Polsat nadała premierowe wydanie programu Disco Polo Live,
  • utworzono Park Narodowy „Bory Tucholskie”,
  • Włochy objęły prezydencję w Radzie Unii Europejskiej,
  • komputer Deep Blue wygrał pierwszą partię w szachowym pojedynku  mistrzem świata Garrim Kasparowem,
  • Adam Małysz wygrał w Oslo swój pierwszy konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich

Z kolei czytając niedawno „JavaScript Programowania obiektowe” Stoyana Stefanowa natrafiłam na ciekawą wzmiankę dotyczącą roku 1999:

rozpoczęła się Pierwsza Wojna Przeglądarkowa!

Każda wojna rodzi ofiary. Zobaczmy co mogło paść ofiarą Pierwszej Wojny Przeglądarkowej.

Walka zaczęła się jednak wcześniej. Już w roku 1995 było dwóch gigantów i wielka walka o udziały w rynku. Z jednej strony Netscape z najbardziej popularną przeglądarką, z drugiej strony Microsoft z Internet Explorer 1.0 i ogromnymi finansowymi możliwościami. Obie firmy starały się jak mogły, aby pozyskać klientów. Są to również czasy, w których język JavaScript zyskał najgorszą reputację. Język, który pozwalałam stwarzać przeokropne animacje, migające napisy, wibrujące okienka itd. ostatecznie został uznany za straszny kicz przez poważnych programistów ustandaryzowanych języków. Kto ma więcej migających okienek ten lepszy? – Nie koniecznie 😀

Ostatecznie trzy główne czynniki przesądziły o losie wojny:

  1. Ogromne możliwości finansowe Microsoftu pozwoliły na stworzenie bezpłatnej (dla wszystkich!) przeglądarki internetowej.
  2. Microsoft miał znaczący udział w dostarczaniu systemów operacyjnych, w których domyślną przeglądarką był IE.
  3. Firma Netscape została przejęta przez inną firmę.

Rysunek chłopaka przerywającego wstęgę mety. Za nim dwie ciemne postaci biegnące wolniej.

Pierwsza Wojna Przeglądarkowa skończyła, gdy Microsoft nie miał już godnych uwagi przeciwników. Internet Explorer 6.0 został zwycięską przeglądarką. Przez pięć kolejnych lat nie było kolejnego wydania przeglądarki, co wydaje się w tamtym czasie nie do pomyślenia. Niektóre źródła twierdzą, że dzięki temu usystematyzowały się standardy JavaScript a inni producenci mogli w spokoju doganiać możliwości IE. Jak większość z nas wie, udało im się to. Czytając o historii tej walki nie wiem czy to zwycięski Internet Explorer nie jest największą ofiarą tej Wojny – wystarczy zobaczyć statystyki. Czy Microsoft usiadł na laurach na pięć lat? Jeśli tak, to po analizie statystyk naszą lekcją po Pierwszej Wojnie Przeglądarkowej niech będzie – nigdy nie spoczywajmy na laurach żyjąc w świecie IT.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *