KOLEJNE ZADANIE ISTQB FL

W poprzednim wpisie pokazałam jak, w prostym przypadku, wyznaczyć ilość przypadków testowych na pokrycie instrukcji i pokrycie decyzji. Dzisiaj pokażę przykład, w którym ilość przypadków testowych w obu przypadkach jest identyczna.

Analizując poniższy pseudo-kod, oblicz MINIMALNĄ liczbę przypadków testowych dla pokrycia instrukcji oraz odpowiednio MINIMALNĄ liczbę przypadków testowych dla pokrycia decyzji.

Fragment pseudokodu

Ponownie robię schemat:

Schemat do pseudokodu.

Dla mnie takie schematy jakoś bardziej ludzko wyglądają, może kwestia przyzwyczajenia i częstszego patrzenia na kod. Kiedyś może nie będę widzieć większej różnicy 😀

Teram mamy dwa zadania: instrukcje i decyzje.

Zacznijmy od instrukcji:

 1. C > A prawda (true), C > B prawda (true), C jest większe od pozostałych liczb, END
 2. C > A prawda (true), C > B fałsz (false), przejdź do następnego kroku, END
 3. C > A fałsz (false), B może być mniejsze niż C, END

Pamiętajmy, że w przypadku pokrycia instrukcji ważne jest aby przejść przez wszystkie stany (prostokąty). Mamy 3 możliwe przejścia, więc mamy 3 przypadki testowe na pokrycie instrukcji.

Teraz zajmijmy się decyzjami:

Pierwszą decyzję podejmujemy podczas C > A, mamy albo prawdę albo fałsz. Drugą decyzję podejmujemy podczas C > B, mamy albo prawdę albo fałsz. Podczas podejmowania decyzji przechodzimy dokładnie przez te same kroki co w instrukcji, w tym przypadku również mamy 3 przypadki testowe na pokrycie decyzji.

Pamiętajmy cały czas o tym co musi sylabus!

„Pokrycie decyzji jest mocniejsze niż pokrycie instrukcji. 100% pokrycia decyzji gwarantuje 100% pokrycia instrukcji, ale nie odwrotnie.”

PS. Właśnie przeszłam pozytywnie proces rekrutacyjny co oznacza, że od października idę do pracy 🙂

5 thoughts on “KOLEJNE ZADANIE ISTQB FL”

 1. Witam! Przygotowuję się właśnie do egzaminu ISTQB FL. Dzięki Twojemu wpisowi jaśniejsze jest dla mnie liczenie minimalnej liczby przypadków testowych dla instrukcji i decyzji. Przejrzę jeszcze inne Twoje wpisy – może rozwieją się i inne moje wątpliwości 😉 Dziękuję!
  P.S. Znasz może książki lub miejsca w sieci, pozwalające na poćwiczenie sobie takich czynności? Myślę tutaj szczególnie o zamianie kodu na graf i odczytaniu z grafu informacji niezbędnych do określenia minimalnej liczby przypadków testowych dla pokrycia instrukcji i decyzji. Będę wdzięczny za jakąś wskazówkę 🙂

  1. Cześć! Mam nadzieję, że nie odpisuję za późno – byłam na urlopie i powoli wracam do rzeczywistości. Znajdę trochę materiałów. Wysłałam Ci na maila 🙂 Mam nadzieję, że materiały się przydadzą.

 2. Witaj Basia, czy ja również mogę Cię prosić o przesłanie materiałów na ten temat? Byłabym bardzo wdzięczna, Twój blog jest bardzo pomocny! 🙂

 3. Hejka Basiu 🙂 Jakbym mógł prosić serdecznie także o materiały. Obecnie przygotowuje się na rozmowę o staż i czytając Twojego bloga, czuje się coraz pewniej i z wielką chęcią czytam kolejne wpisy automatycznie chłoniac multum przystępnej wiedzy którą przekazujesz !
  Buziaki :*

  1. Cześć! Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję. Byłam na urlopie i dopiero powoli się po nim ze wszystkim odkopuję. Na rozmowę na staż polecam 100 pytań przygotowujących na rozmowę – z tego co pamiętam ten plik był udostępniany na grupie Testowanie Oprogramowania 🙂 Chociaż patrząc jak szybko odpisałam pewnie jesteś po rozmowie – mam nadzieję, że poszło wyśmienicie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *